پمپ خودمکش چیست

 

پمپ خودمکش بهمن یا سوپاپ سرخود از نوع پمپ گریز از مرکز  است .پمپ های خودمکش دارای مکش بالایی می باشند . و با یک بار هواگیری قادر به پمپاژ مایع از عمق ۷ متر هستند.

در تاسیساتی که پمپ ها در ارتفاعی پایین تر از منبع مکش نصب می شوند. پمپ در تمام مواقع پر از آب می باشد .و این شرایط، برای تمام پمپ های با سرعت مخصوص بالا و همچنین آنهایی که نیاز به ارتفاع مکش مثبت (NPSH) زیاد دارند، متداول است. بنابراین پمپ هایی که مکش آنها به صورت منفی صورت می گیرد (یعنی مخزن مکش آنها پایین تر از سطح ارتفاع پمپ قرار دارد)، قبل از راه اندازی همواره باید از آب پر شوند.

لوله مکش پمپ های گریز از مرکز را نیز باید قبل از راه اندازی، کاملا پر از آب کرد که البته این کار برای انجام صحیح عمل مکش در این پمپ ها انجام می شود.

  روش کار پمپ های خود مکش

پمپ های خودمکش دارای پروانه مخصوصی هستند . که در طرف مکش پروانه پمپ اصلی نصب می شوند . که هنگام راه اندازی، ابتدا این پروانه، پوسته و لوله مکش را از هوا تخلیه کرده و پس از پر شدن پوسته پمپ از سیال، پروانه اصلی شروع به کار می کند.

در ضمن با استفاده از وسایل کمکی نیز می توان پمپ‌ها را به صورت خودمکش در آورد. در پمپ های خودمکش، احتیاجی نیست که لوله مکش آنها از آب پر شود.

پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی و دورانی، در شرایط مناسب، تا حد مکش کل۵/۸ متر خودمکش هستند . ولی در هنگامی که لوله مکش طولانی باشد و یا در شرایط نصب خاص باید هواگیری و سپس راه اندازی گردند.

پمپ دیافراگمی و پیچی نیز، هنگامی که به صورت خشک راه اندازی می شوند توانایی مکش را داشته و در نتیجه خود مکش هستند.

نکته: پمپ های تیغه ای، فقط برای سرعت های بالاتر از «سرعت حداقل» به صورت خود مکش عمل می کنند.

شرایط اصلی خودمکشی برای پمپ های گریز از مرکز، این است که:

  • سیال پمپ شونده باید قابلیت وارد کردن هوا را به صورت حباب داشته باشد . تا هوا از قسمت مکش پمپ خارج شود.

  • بعد از اینکه مخلوط سیال هوا از طریق پره تخلیه شد، باید به هوا امکان جدا شدن از سیال داده شود و همچنین امکان خارج شدن یا جارو شدن هوای جدا شده نیز از طریق خروجی فراهم شود.

بنابراین، چنین پمپ خودمکشی در سمت رانش، به یک جدا کننده هوا که اغلب یک محفظه نسبتا بزرگ یا مخزن است که می تواند . به محفظه پمپ بچسبد یا درون محفظه ساخته شود، احتیاج دارد.

  کار برد پمپ های خود مکش

  • کشاورزی

  • فاضلاب

  • استخر

  • تخلیه چاه آب های ساختمانی

  • انتقال آب از دریاچه، رودخانه

  • مصارف خانگی

  • استفاده در مخازن

 

برای سفارش با ماتماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 5 =

فهرست