پمپ های طبقاتی


پمپ های طبقاتی:

از دسته پمپ های سانتریفیوژ بوده که به صورت افقی یا عمودی هستند.

این پمپ ها از جنس های استیل یا چدن ساخته می شوند و کاربردهای متنوع و فراوانی دارند. از پمپ های طبقاتی به طور کسترده در ایستگاه های افزایش بار، بویلرها، آتش نشانی، آبیاری و … استفاده می شود. به جهت پمپاژ آب با هد ۳۵۰ متر لازم است پروانه پمپ یک طبقه ( سانتریفیوژ تک پروانه) با دور ۷۵۰۰RPM دوران نماید و قطر آن بسیار بزرگ باشد، از همین رو اگر به جای یک طبقه از چند طبقه استفاده شود، علاوه بر امکان کاهش دور می توان قطر پروانه ها را کاهش داد.

در این نوع پمپ تعدادی پروانه و دیفیوز به صورت سری روی محور قرار گرفته به نحوی که سیال از خروجی پروانه اول وارد ورودی پروانه دوم می شود و با این عمل به فشارهای بالاتری می توان دست پیدا نمود. با توجه به موارد ذکر شده، فشار کلی پمپ برابر با حاصل جمع فشارهای هر طبقه است.

پمپ های طبقاتی یک واحد مشخص سیال را با توان مصرفی کمتر نسبت به الکترو پمپ های تک پروانه به ارتفاع لازم می رساند. لازم به ذکر است که پمپ های طبقاتی عمودی به نسبت افقی در شرایط یکسان هد و دبی، فضای کمتری اشغال نموده و استهلاک آنها کمترو صدای کنتری نیز تولید می نمایند.

کـاربـردهـا: از این پمپ ها جهت انتقال مواد و کاربردهای زیر استفاده می شود: آب شیرین کن آبرسانی آتش نشانی آبیاری قطره ای و بارانی فواره و آب نما تهویه مطبوع بویلرها دستگاه های شستشوی صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه − دو =

فهرست